itiraflar

Herşey Aramızda Kalacak! AramizdaKalsin.Com

Bir Hayat Kadınının Hikayesi
 Ben sağlık personeli olarak bir hastanede çalışıyorum. Trafik kazasında ağır yaralanan bir hayat kadını getirildi çalıştığım servise. Bacakları kırılmış, acilen ameliyata alınmış, sonra da benim çalıştığım servise yatırılmıştı.
O zamana kadar hastanın mesleği ile ilgili bir bilgi verilmemişti. Yapılan tetkiklerde, hepatit c ve aids virüsü taşıdığı anlaşılınca bir meraktır aldı servis çalışanlarını. Nitekim yapılan ince araştırmalar sonucu hayat kadını olduğu anlaşıldı.
Bununla kalsa iyi; bir de taşıdığı virüslerden dolayı, ucube muamelesi görmeye başladı yabancı uyruklu kadın. Bunu yapanların birer sağlık çalışanları olması, meslektaşlarım olması beni bin kat daha yaraladı. Kadının aklı başına geldiğinde, çevresinde olanları fark etmeye başladığında, gözlerindeki hüzünü anlatamam.
Bir kaç gün sonra odasına uğradığımda, kadını ağlarken buldum. Kimsesizdi ve çok acı çekiyordu ama asıl acısının çevresindekilerin tavrından olduğunu anlamam uzun sürmedi. Teselli edebilmek için elimi omzuna koyduğumda, usulca kenara çekilmeye çalışıp "bende aids var dokunma" dedi. Anlaşabildiğimiz kadarıyla ona aidsin bulaşma yöntemlerinden bahsettim. Bildiğini ama kimsenin bunu anlamadığı için böyle davranmaya başladığını söyledi.
Hastamız uzun bir süre kaldı serviste. Onu tanıdıkça, tüm servis çalışanları sevmeye başladı. Hayatını dinledik zaman zaman, çektiği sıkıntıları, düştüğü tuzakları, yaşadığı yanlız ve çaresiz hayatını...
Bir kaç hafta sonra, ilişkiler arttıkça, kadının ne kadar donanımlı, olgun, kişilikli, çok iyi eğitim almış ve kültürlü olduğu anlaşıldı. Yapmak zorunda olduğu mesleğinden ne kadar utanç duymaya başladığını anladığımızda, klinik şefimizle konuşup çareler aramaya başladık. Gerçekten bu hayattan kurtulmak istiyordu ve yapılabilecek bir şeyler olmalıydı.
Neyse ki sonunda bir eve yardımcı olarak yerleştirildi tedavisi bittiğinde. Temizlik işlerinde, klinik şefimizin bir arkadaşının evinde çalışmaya başladı. İki yıl boyunca orada çalıştı ve memleketine döndü. Bir kaç kere kart atmış taa oralardan, teşekkürler ederek, hepimizi tek tek hatırladığını belirterek.
Bunları neden anlattığıma gelirsek; bu ve bunu gibi durumların toplumun herhangi bir kesiminde, bu şekilde görülmesi çok normal. Güzel bir tutum olmasa da karşılaşma olasılığı çok fazla. Ama bunu gözlemlediğim yerin bir hastane olması, hastane çalışanlarının bu şekilde davranması üzücü olan. Biz sağlık çalışanlarının, hasta ayırmak gibi bir tutumu olamaz,olmamalı.
Neyse ki sergilenen yanlış tutumun, kısa zamanda farkına varıldı. Ne kadar düzeltilebildi bilinemez ama en azından daha beter bir durumla karşılaşılmadan olayların akışı değişti.
Bu yaşadığım olayın üstünden tam beş yıl geçti, görev yerim değişti bu arada. Eski arkadaşlarımdan aldığım haberlere göre hala kart atıyormuş noellerde.
Sevgili Natalia; seni tanıdığıma memnun oldum, sevgiyle kal, sağlıklı ve hep mutlu ol, diren hayata ve aidse...
Yazan: dilsiz Kategori: Hayata Dair Tarih: 26.03.2007  Onay: YaKaMoZ
Bu Gün 5130 Kişi Okudu. Toplam 29 Yorum Aldı

-barmencan- : 27.03.2007

gercekten dokunaklı bir yazı olmuş ellerine yüreğine sağlık hayat cidden biz insanlar için acımasız ne ile kaşılaşacağımızı bilmeden yaşamaktayız.bizler bu hayattın zorluklarından kaç sakta sadece kendimizi kandırıyoruz kanımca bu kişi ve yaşanmış olaylar hepimize birer ibret konusu olsun ona göre davranalım insan ve kişi ayırd etmeden.

dilsiz : 27.03.2007

cevap-barmencan- Hitaben;
çevremize bakmayı bilebilsek ibret alınacak o kadar çok şey görebilirizki hayata dair...
teşekkür ederim barmencan.

ELFIDA : 27.03.2007

cevapdilsiz Hitaben;
yeterki idragimiz acik olsun,gerisi zaten gelir,her bir olaydan ders almayi bilebiliriz yeterki anlamasini bilelim,akilli davranalim..

EyLuL-YaGMuRu : 27.03.2007

gercektende ibret tablosu, ustunuze dusen insalik gørevinizi yapmissiniz.. iyikide o kadini o batakliktan kurtarmissiniz..

ELFIDA : 27.03.2007

cok duygulu abla ya..insanlarin su ön yargisi yokmu?büyük hatalara,yanlis anlamalara yol aciyor..hayatta hersey olabiliyor kimsenin kimseyi kücük görmesine hakki yok,herkezin basina gelebilir bunlar allah korusun..insallah bunlardan ders alabiliriz..

AYISIGI : 27.03.2007

dilsiz abla yine guzel yureginle yine guzel bir yazi yuregindeki guzellikleride baskalarina yansitman ne kadar da guzel senin ve senin gibiler oldukca insallah yine boylelerinide yanlislardan neden kurtarmayalim deyilmi ama toplum olarak her zaman insanlari hor gorme ozelligimiz cok yerlerinde bizlerde bizim evlatlarimizda olabilirdi deyilmi allah gostermesin insallah allah cumlemizin yardimcisi olsun senin ve senin gibiler eksik olmasinlar insallah

gazeteci : 27.03.2007

toplumumuzda insanların hemen önyargılı olup insanı yargısız infaz etmesini biliriz. halbuki dinleyip sonra assak kessek ama yok sormadan sorgulamadam hüküm verriz asarız. keseriz. biçeriz kendimizce.
ama ne insanlar var suçsuz ne insanlar var günahsız. ne insanlar var mağdur olmuş. ama herkesin bir hikayesi var. sizin de anlattığınız gibi dilsiz. yüreğine sağlık çok güzel kaleme almış. tebrikler sana.
yarınımız ne olacağı bellisiz. bir insanız. onun için insanları anlayalım. konuşalım. dertleşelim. yeri gelirse arkadaşça yaklaşalım.

AYISIGI : 27.03.2007

cevapgazeteci Hitaben;
dur dur yavas dur aman diyim asmak kesmek kelle ucurmak dur yavas yavas sakin ol bu sitede asmak yok :d sakin sakin iste bundan sonra dilsiz ablanin sayesinde bagzi konular sayesinde bu yargilari yapmadan once daha iyi dusunecegiz deyilmi

AYISIGI : 27.03.2007

son bisi daha kim kimin ne yasadigini bilemez anlayamaz hemen yapti etti deriz ama herseyden oncede kisilerin bir derdi vardirki kimse istemez bu yollara dusmeyi kotu olmayi deyilmi herseyden once kendimizi bi karsidaki kisilerin yerine koyalim tabiki yerlerinde olamayiz ama sonucta bizlerde hatalar yapabiliyoruz deyilmi allah kimseyi dusurmesn

necoxxx : 27.03.2007

allah gönlüne göre versin

kopanzi : 27.03.2007

yoksulluk insanı nelere itiyor...
batılı ülkelerde ama en çook kuzey ülkelerde egitim konusu çook önemseniyor ve ünüversite egtimi alan birey sayısı oldukça fazla..
ama üniversite sonrası iş imkanı saglanamazsa sonuç diger ülkelere göçlere kadar varıyor...tabiki bir başka ülke kendi vatandaşı dururken sizi el üstünde tutacak degil..en zor şartlarda çalıştırıor

sumisali : 27.03.2007

öncelikle allah kimseyi bu durumlara düşürmesin diyorum.ama bi genelleme de yapmak istiyorum;yabancı uyruklu kadınlar ta oralardan gelip buradaki aileleri çoğu zaman darmadağın etmiş,arkalarında ağlayan çocuklar bırakmıştır.ve kendi ülkelerinde bu iş neredeyse sektör haline gelmiştir.
bir canlı olarak o kişinin insanca tedavi görmesinden yanayım.ama timsah gözyaşlarını akıtarak kurulmuş aileleri bozan bu insanlara da olduklarından fazla değer verilmemesi kanısındayım.ben bu düşüncelerimi çevremde gördüklerimden etkilenerek söylüyorum.
parantez içinde belirtmek isterim ki yabancı uyruklu kadınların türkiyede kimi zaman zorla çalıştırılması üzüyor beni.
son olarak diyebilirim ki
tehlikeli durumlar ve tuzaklar neticesinde kötü yola düşmüş kadınları bir kenara ayırarak.....sırf geçim sıkıntısı yüzünden bunu meslek haline getiren kadınların bir an önce merdiven silmeye,örgü örmeye,simit satmaya davet ediyorum.....

onurokur : 27.03.2007

roman tadında sürükleyici bir hayat hikayesi...ve kanayan yaramız,zaafımız.hiç bir şey göründüğü gibi değil.kimse psikolojik hasta olmadıktan sonra dünyanın en eski mesleğini icra etmek istemez.bize yaldızlı dünyanın arka yüzündeki dramı hatırlattığın için teşekkürler arkadaşım.natilianın öyküsünde ölen insanlıktan,cehalletten,cinsel olarak görülmenin insanlık dışılığından,kararan hayattan kurtulan hayata,umuda kadar alınacak nice dersler var.

kadirreis : 27.03.2007

çok zor koşullarda dahi hayata karşı direnmemiz gerekir. ümidimizi hiç bir zaman kaybetmemeliyiz. zaten ümidimizi kayıp edersek hayata karşı mücadele gücümüzü de yitirmiş oluruz. allah , hastalığı olan herkese şifa versin inş.

itiraf : 27.03.2007

seni can´ı gönülden kutlarım dilsiz arkadaşım yazın bir çok kişinin okuması ve ders alması gereken bir boyutta.ellerine sağlık..

Mostar : 27.03.2007

melesef basından da aids virüsü taşıyan bir ilk okul öğrencisine birim kültürlü ve bilgili saydığımız ögretmenlerimizin nasıl ucube gibi davrandıklarını gördük, bu ve bunun gibi olaylara fazla rastlanmasada insanların bir çoğu bu konuda çok bilgisiz, bahsettiğiniz yabancı uyruklu bayanın ise sizi tanıması onun için çok büyük bir şans tı
ama yabancı uyruklu bir çok bayanın ülkemize geliş nedenlere herkes tarafından çok iyi bilinmektedir memleketimizin birçok bölgesinde bu kadınlar yüzünden birçok yuva dagılmıştır.

gazeteci : 27.03.2007

cevapMostar Hitaben;
helede karadeniz bölgesinde demi?

Mostar : 27.03.2007

cevapgazeteci Hitaben;
bölge olarak bakarsak çogunluk evet karadeniz bölgesi ama yabancı uyruklu ve ülkemize ne amaçla geldiği belli olan bu kadınlar şu anda türkiyenin her bölgesinde büyük hastalıklar ve ahlaksızlık saçmaktadır.

gazeteci : 27.03.2007

cevapMostar Hitaben;
doğrudur. katılıyorum. sana. yabancı uyruklu yüksek okul okumuş kişiler bile türkiyemize gelip bu işi meslek haline getirenler. var

ayhanaydin16 : 27.03.2007

natalianın dokunaklı, duygusal ve acıyla yazılmış hayat hikayesini bize aktararak hepimize yaptığımız hareketleri sorgulattığın için bir kez daha tebrik etmek istedim arkadaşım
natalia ve onun gibilerin yaşadıkları hayatlardan çıkarılacak o kadar önemli dersler var ki herkes şapkasını önüne koyup hatanın kimde olduğunu düşünebilse
görecek ki bu hikayenin sonunda en masum natalia çıkacaktır

lal- : 27.03.2007

insanlar hala aids hakkida cok cahiller. bu yalnizca türkiye icin geceri degil malesef tüm dünya icin gecerli. en gelismis ülkelerde bile aidsli insan dislaniyor. yazinda kafama takilan bir sey oldu, donanimli, olgun, kisilikli, iyi egitim almis, kültürlü bir kadinin zorla fuhusa sürüklenecegini sanmiyorum, keza fuhusa zorlansa bile böyle bir kadinin bundan akillica kurtulacagini düsünüyorum. yazinin bu kismi bana biraz saibeli geldi.

dilsiz : 28.03.2007

yaptığınız yorumlar için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.yazdıklarıma anlam katmışsınız,sağolun.

ezgi : 29.08.2011

tebrik ederim.örnek bir davranış. umarım işe başladığı yer "iş" adresi olmaz:))

FERYAL : 06.09.2011

evet guzel bir davranis sergilemissiniz hasta bakicilari olarak hastalarin arasinda ayrimciliga karsiyim fakat soyle bir sey var toplumumuzun aidsden haberleri yok bu konuda cahil olduklarini soyluyorsunuz peki bunun neyden kaynaklanidgini hic dusundunuzmu? turkiyedeki insanlarimiz aidse cok az karsilastiklari icin ve baska bir ulkede oldugu kadar turkiyede bu hastalik olmadigi icin bilmiyorlar ama malesef bu acidigimiz kisiler yabanci uyruklu kisiler kendilerini kurtarmak icin kendi pisliginden cikip turkiyemize gelip turkiyemizi batirmaya calisiyolar neden? bizim ulkemize gelmis aidsli bir yabanci uyruklu hayat kadininimi saviniyorsunuz hayir kusura bakmayin ama beni bu konuda ikna edemediniz bizim ulkemizi gelip orasani burasini acip erkekleri yoldan cikarip sora etrafa aids bilastirip sorada yazik kendi ulkesini dondu demek bana biraz ters geliyor biraz mantikli dusunun herkesin bir hikayesi var ve yasam mucadelesi ama herkes bu yolu secmiyor bunuda unutmayin

duman : 12.09.2011

insanlarda bu görüşü kökten kazımak istiyorum ...bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın....o kadar menfaaatçi bir toplumdayızki kimse başkası için elini taşın altına koymaz oldu ......o kadıncağızında vardır bir hayat hikayesi vardır sebepleri hataları ....kimse o halde olmak istemez....hümanistlik ruhumuza işlemeden toplumda önyargılar çok olur...çok güzel bir tutum göstermissin ...önünde saygıyla eğiliyorum

cem55gs : 20.11.2011

bu kadında hiç suç yok mu? hastalıklı vaziyette kaç kişi ile birlilkte oldu. taa başka ülkeden fuhuş ile para kazanmak için bu ülkeye geldi. kaza geçirene kadar böyle yaşadı. bu toplum mu onu o hale getirdi. bence gelmişti suç hazırdı o işlemişti. artık dibe vurduğunda tradeji ortaya çıktı. erkekler onları şişme bebek gibi görür. devamlı isteklerini yaptırırlar. onlarda o iğrenç istekleri defalarca yaparlar. para karşılığında. utanmazlar, iğrenmezler neden para için açlıktan ölmemek için:) gülünç ama açlıktan ölmmek için yapılanlar ben görmedim türkiyede açlıktan öldü diye mezar başka işlerde yapar isterse ama kolay sadece utancını yıksa yapabileceği daha kolay para kazanacağı bir hayat insan kendine yapar. insanların ona tuhaf bakması normal madalya takacakları, yada ooo bu hastaneye bir hayat kadını düşmüş alkışlıyacak halleri yok biraz. çünkü bende gördüm taksim ilkyardım da böyle bir olay içmiş komaya girmiş hastanenin orta yerinde kendinden habersiz orası burası açık seviyesiz küfürler ediyor daha doğrusu kendini rezil ediyor. bence yaptıkları doğru şeyler değil, toplumun da o kişilere öyle bakmaları normal farklı bir şekilde bakış o tarafa özentiye sebeb verebilir. sonu iyi bitmiş olsada

trajediperisi : 01.02.2012

gözlerim doldu bende bir hastanede çalışıyorum bi tane genç kız getirilmişti yabancı uyruklu oldugu için konuşmaya başladık bi erkek türkiye çağırmış bi sonra en yakın arkadaşla şantaj başlamış yapmaya en sonda satmış pasaport almış elinden sanayi içinde bi yerde gece bırakıp alınıyormuş üniversite öğrenci hemde ağlayıp anlattı içim parçalanmıştı ama gel gör ki oranın çalışanları dahil sarkıyor düşene bir tekme de onlar vurmak çok seviyor yazık böyle zihniyet olan insanlara..

GulceG : 31.05.2012

önyargılı olmamak gerek. kimseye hayat altın tepsiyle sunulmuyor. bende üzüldüm. ama kimi kadınlarımız bu mesleği yapmaktan onur duyuyor. böyle insanlarda var. çocuklarını oraya buraya atıp yanlış yapan... sizin anlattığınız istisna. asla önyargılı değilim tanımadan konuşmam. keşke bu insanları topluma kazandırmak için herkes sizin gibi çaba gösterse...

yaminis : 19.10.2012

büyük bir sevap islemissiniz hemsire hanim, keske dünyada sizin gibi yardim elini uzatan insafli vede merhametli yardim elini uzatacak insanlarimiz artsa bu dünyada.
düsecekleri kadar düsmüz aciz bir kulu tekrar hayata kavusturmak sevaplarin en güzeli

Üye Adı:

Şifre:

Sitede Şuan 1 Üye ve
93 Misafir Var
Toplam Aktif: 94

Popüler Konular
Son Yorumlar